2012. október 24.

Kövek mint emberek

A Kolozsvári Állami Magyar Színház két fantasztikus színészével, Dimény Áronnal és Albert Csillával a főszerepben egy elképesztően jó előadással büszkélkedhet. Az előadás különlegessége, hogy maguk a színészek rendezték, ők tervezték a díszletet, a jelmezt. Ezzel az előadással vette kezdetét a székelyudvarhelyi dráMA fesztivál. Megöltem az anyámat!  Ez a mondat, bizonyára sokak számára meghökkentő lehet. Valójában Visky András, drámaíró darabja is mindenki számára meghökkentő. A kétszereplős darab Tatrosi Bernadett, született Griguca Irén életéről szól. Egy árva gyerek, akit kiskorában édesanyja elhagyott, nevelőintézetbe került, ahol megismerte legjobb barátját, Csipeszt.

A mindössze másfél órás előadásban szépen kirajzolódnak a viszonyok. Bernadett Csipesszel való kapcsolata a legfontosabb a megjelenített viszonyok között. Bár már az elején letisztázódik, hogy Csipesz egy képzeletbeli barát, mégis van egy reális énje, aki Jugoszláviába szökteti Bernadettet, és aki először részesíti szerelmi gyönyörben a lányt. Dimény Áron játéka hiteles, jelen van a színpadon, nem használ elnagyolt gesztusokat, nincsenek túlzások.
Bernadett figurája bonyolultabb. A lány, aki nevelőintézetben nevelkedett, akit annyi trauma ért, nem tud kilépni az identitászavarának világából, és „normális” felnőtté válni. Ezt a komplex személyiséget Albert Csilla remekül alkotja meg. Az ő jelenléte is teljes volt a színpadon, sem elnagyolt gesztusok, sem túlzások nem voltak a játékában.
A középen elhelyezkedő asztal körül levő kövek szimbolizálják a határt a Soha országa (Bernadett és Csipesz világa, ahol csipeszül beszélnek, és ahol a nevelő egy külön fajnak számít), valamint a reális világ (a nézők világa) között. 
Néhány színészi gesztus szépen kiemelte azokat a jeleneteket, ahol egy karakter átveszi egy másik karakter szerepét, ilyen példa az angol akcentus használata. Ezen kívül még jó megoldás a barkóba, amely egyértelművé teszi a néző számára, hogy Bernadett és Csipesz egy olyan nyelvet beszélnek, amelyet csak ők értenek.
 
A teremből kifele ajándékot is kap a néző: köveket. A kövek minket, embereket jelentenek, akik halandók vagyunk ebben a világban és a Soha országában mindenkinek megvan a maga kis kövecskéje.
Hover Annamária

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése