2012. október 25.

Quo vadis? – avagy ki vagy te Bolyai János?

Kedd este a fesztivál résztvevői Kocsis István monodrámáját, A Tér-t tekinthették  meg. Az előadás rendezője Török Viola, Bolyai János megidézője pedig Sebestyén Aba , a marosvásárhelyi Yorick Stúdió megalapítója. Az abszolút térelmélet matematikai megalapítója, mint filozófus bontakozik ki a nézők előtt, az üdvtan kitalálójaként.

Ez volt a protokoll, most jöhet az előadás.

Úgy érzem, ez a produkció osztja meg legjobban a közönséget. A színészi játék, a hitelesség kivételes, egyszerűen zseniális, viszont a szöveg nem tűri a langyos vélményeket. Vagy bejön a geometria, csipetnyi fizika, kiskanál matek, vagy nem.  Ha az ember fia nem szereti, a szöveg nagy része unalmas, viszont ha bejön, akkor nagyon izgalmas. Bolyait egy forgó prizmán keresztül látjuk: zölden a zsenit, pirosan a férjet, kéken a katonatisztet, vörösen a szerelemre vágyó, tökéletességre szomjazó lényt, aki próbálja ezt az egészet összerakni s megkeresni örök énjét, a fehér fényben, az összetevők halmazaként. A szerelmes férfi szerelme tekintetében találhatja meg önmaga valódi lényegét. Megidéztetik Dante Beatrice-je, az örök nő, az elérhetetlen fény-lény, akinek tekintete annyira tiszta, hogy a profán homo sapiens bele nem tekinthet. 

Kabát, sapka, bőrönd, papír, izzadtság.

Az apa fiát nem méltatja sokra, a fiút karrierje nem igazán érdekli, a feleség  férjétől a  földi, anyagi  szférában várja el az előbbrejutást. János most mi lesz? A bőrönd tele papírokkal, rajtuk a tér meghatározásával. Az elméd az örökkévalót akarja, az agyad pedig tudja mit várnak el tőled s tudja, milyen zseniális felfedezéseket tett. De a lelked mire vágyik? 

Azt éreztem az előadás alatt végig, hogy ez a megidézett lény, akit Sebestyén Aba fűszerezett meg önmagával, több mint bármelyik definíciója. A hitben keres menedéket, miközben próbálja megkeresni az abszolút értelmet. Számok, betűk, szavak, fény. A tér. Ott keres, ahol ez a valami lehet, az egyetlen hely, szféra, dimenzió. A térben keres. A teret keresi. Utal arra a tényre, melyre 150 évvel később kezdenek rájönni, mégpedig, hogy egy részecske lehet két helyen, lehet két lényege. Ahogyan az ember és örök valója. Nem akar megalkudni a világgal, a matériával. El akarja nyomni az ösztönök emberét és tiszta akar lenni. De hát csak porból van s csak azzá lesz. Van elméje, mely neoplatonista ideákat keres, de van agya, ami kifejez, számol, kérdez és akar. Akar enni, inni és kielégíteni libidóját.

A fények kialszanak s Bolyai visszatér a szellemi szférába. A színész meghajol és most mint Aba veszi fel velünk a szemkontaktust, hiszen az előadásban mindvégig János fürkészte kíváncsian a közönséget. Később sikerült elcsípni a művészurat  a büfében s megkérdeztem tőle, mit üzenne ennek a megnemértett zseninek, mit mondana neki. Válasza egyszerű: Köszönöm.
Hát igen. Köszönjük.
Kiss Melinda

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése